
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-43CTQ100-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-262-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.86295
18.6295
100
1.497485
149.7485
500
1.230288
615.144
1000
1.019388
1019.388
2000
0.949088
1898.176
5000
0.913938
4569.69
10000
0.878778
8787.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 43CTQ100 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-262-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 810 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |