
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-45APS12LHM3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD (TO-3P)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 45A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7145
3.7145
10
3.11695
31.1695
100
2.521585
252.1585
500
2.241392
1120.696
1000
1.91919
1919.19
2000
1.807128
3614.256
5000
1.73375
8668.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 45APS12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD (TO-3P) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 45A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.14 V @ 45 A |