
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-45EPS12L-M3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 45A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.755
2.755
10
2.3161
23.161
100
1.873875
187.3875
500
1.665692
832.846
1000
1.426244
1426.244
2000
1.342968
2685.936
5000
1.288438
6442.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 45EPS12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 45A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.14 V @ 45 A |