
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-45EPS16LHM3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 45A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7335
3.7335
10
3.13785
31.3785
100
2.538875
253.8875
500
2.256744
1128.372
1000
1.932338
1932.338
2000
1.819506
3639.012
5000
1.745625
8728.125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 45EPS16 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 45A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.16 V @ 45 A |