
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-47CTQ020-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.6074
16.074
100
1.279175
127.9175
500
1.082411
541.2055
1000
0.918412
918.412
2000
0.872499
1744.998
5000
0.839696
4198.48
10000
0.811898
8118.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 47CTQ020 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 20 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 510 mV @ 40 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |