
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-47CTQ020S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 20A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9855
1.9855
10
1.7822
17.822
100
1.43222
143.222
500
1.176727
588.3635
1000
0.975004
975.004
2000
0.907763
1815.526
5000
0.874142
4370.71
10000
0.840522
8405.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 47CTQ020 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 20 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |