
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-48CTQ060-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-262-3
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9665
1.9665
10
1.63305
16.3305
100
1.29941
129.941
500
1.099511
549.7555
1000
0.932919
932.919
2000
0.886274
1772.548
5000
0.852958
4264.79
10000
0.824724
8247.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 48CTQ060 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-262-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |