
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-4EWH02FN-M3
Manufacturer:
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 4A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.6536
6.536
100
0.50103
50.103
500
0.396074
198.037
1000
0.316863
316.863
2000
0.287166
574.332
5000
0.267358
1336.79
10000
0.25745
2574.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 4EWH02 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | D-PAK (TO-252AA) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 4 A |