
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-50WQ03FN-M3
Manufacturer:
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 5.5A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6194
6.194
100
0.47462
47.462
500
0.375174
187.587
1000
0.300134
300.134
2000
0.271994
543.988
5000
0.253232
1266.16
10000
0.243856
2438.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 50WQ03 |
| Capacitance @ Vr, F | 590pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | D-PAK (TO-252AA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5.5A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 460 mV @ 5 A |