
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-60EPU06L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.3275
23.275
100
1.88252
188.252
500
1.673368
836.684
1000
1.432818
1432.818
2000
1.349152
2698.304
5000
1.294375
6471.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 60EPU06 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 81 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.68 V @ 60 A |