
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-62CTQ030-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4985
2.4985
10
2.07575
20.7575
100
1.652145
165.2145
500
1.397944
698.972
1000
1.186132
1186.132
2000
1.126833
2253.666
5000
1.084463
5422.315
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 62CTQ030 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2.5 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 60 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |