
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-65EPS12L-M3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 65A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.591
3.591
10
3.01435
30.1435
100
2.43865
243.865
500
2.16771
1083.855
1000
1.856091
1856.091
2000
1.747715
3495.43
5000
1.67675
8383.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 65EPS12 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 65A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12 V @ 65 A |