
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-6CWQ06FNHM3
Manufacturer:
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.45635
14.5635
100
1.159095
115.9095
500
0.98078
490.39
1000
0.832172
832.172
2000
0.790571
1581.142
5000
0.760846
3804.23
10000
0.735661
7356.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 6CWQ06 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | D-PAK (TO-252AA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 610 mV @ 3 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3.5A |