
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-6CWQ10FN-M3
Manufacturer:
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.665
6.65
100
0.50977
50.977
500
0.40299
201.495
1000
0.322392
322.392
2000
0.292172
584.344
5000
0.272023
1360.115
10000
0.261944
2619.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 6CWQ10 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | D-PAK (TO-252AA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 960 mV @ 6 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3.5A |