
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8ETH06FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220-2 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 8A TO220-2FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.7404
17.404
100
1.39897
139.897
500
1.149367
574.6835
1000
0.952328
952.328
2000
0.886654
1773.308
5000
0.853812
4269.06
10000
0.820971
8209.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8ETH06 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.4 V @ 8 A |