
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8ETU04-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-262AA
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 400V 8A TO262AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.7391
7.391
100
0.51148
51.148
500
0.427329
213.6645
1000
0.363688
363.688
2000
0.323912
647.824
5000
0.30686
1534.3
10000
0.284136
2841.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8ETU04 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-262AA |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 8 A |