
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8ETX06FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220-2 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 8A TO220-2FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
10
1.45445
14.5445
100
1.168975
116.8975
500
0.96045
480.225
1000
0.795806
795.806
2000
0.740924
1481.848
5000
0.713488
3567.44
10000
0.686042
6860.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8ETX06 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 17 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3 V @ 8 A |