
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8EWS16S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 8A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
10
2.3275
23.275
100
1.85269
185.269
500
1.567652
783.826
1000
1.330133
1330.133
2000
1.263633
2527.266
5000
1.216124
6080.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8EWS16 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 8 A |