
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8EWX06FN-M3
Manufacturer:
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO252
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.855
8.55
100
0.666235
66.6235
500
0.550373
275.1865
1000
0.434511
434.511
2000
0.405546
811.092
5000
0.385263
1926.315
10000
0.370785
3707.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8EWX06 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 17 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3 V @ 8 A |