
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-8TQ100-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4915
1.4915
10
1.2388
12.388
100
0.986005
98.6005
500
0.834328
417.164
1000
0.707921
707.921
2000
0.672524
1345.048
5000
0.647244
3236.22
10000
0.625812
6258.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8TQ100 |
| Capacitance @ Vr, F | 500pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550 µA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880 mV @ 16 A |