
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-APU3006HN3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.46335
24.6335
100
1.99272
199.272
500
1.771313
885.6565
1000
1.516684
1516.684
2000
1.428126
2856.252
5000
1.370138
6850.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | APU3006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2 V @ 30 A |