
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-C5PH3012L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
30A, 1200V, "H" SERIES FRED PT I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.945
2.945
10
2.47285
24.7285
100
2.0007
200.07
500
1.778381
889.1905
1000
1.522736
1522.736
2000
1.433816
2867.632
5000
1.3756
6878
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | C5PH3012 |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 95 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 15 A |