
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-C5PH6012L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
60A, 1200V, "X" SERIES FRED PT I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9425
3.9425
10
3.306
33.06
100
2.674725
267.4725
500
2.377565
1188.7825
1000
2.035793
2035.793
2000
1.91691
3833.82
5000
1.839086
9195.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | C5PH6012 |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 65 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 30 A |