
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-C5PX6012L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
60A, 1200V, "H" SERIES FRED PT I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.971
3.971
10
3.3307
33.307
100
2.694295
269.4295
500
2.394912
1197.456
1000
2.050642
2050.642
2000
1.930904
3861.808
5000
1.8525
9262.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | C5PX6012 |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 57 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.3 V @ 30 A |