
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-C5TH3012-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
30A, 1200V, "H" SERIES FRED PT I
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.223
2.223
10
1.84965
18.4965
100
1.4725
147.25
500
1.245963
622.9815
1000
1.057179
1057.179
2000
1.004321
2008.642
5000
0.966558
4832.79
10000
0.934562
9345.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | C5TH3012 |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Reverse Recovery Time (trr) | 95 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 15 A |