
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-CPU6006LHN3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1825
3.1825
10
2.66855
26.6855
100
2.158875
215.8875
500
1.919
959.5
1000
1.643139
1643.139
2000
1.547198
3094.396
5000
1.484375
7421.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101, FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | CPU6006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 42 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.75 V @ 30 A |