
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-CZH6106FP-M3
Manufacturer:
Package:
TO-3PF
Batch:
-
Description:
2X30A (COMMON CATHODE), 600V, FR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.3484
23.484
100
1.89981
189.981
500
1.68872
844.36
1000
1.445966
1445.966
2000
1.36153
2723.06
5000
1.30625
6531.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | SC-94 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | CZH6106 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-3PF |
| Reverse Recovery Time (trr) | 90 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.15 V @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A |