
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E4PU6006L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.204
2.204
10
1.8335
18.335
100
1.45939
145.939
500
1.234886
617.443
1000
1.047774
1047.774
2000
0.995391
1990.782
5000
0.957961
4789.805
10000
0.92625
9262.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E4PU6006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 74 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 60 A |