
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E4TU2006FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220-2 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 20A TO220-2FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9595
0.9595
10
0.7885
7.885
100
0.61351
61.351
500
0.520068
260.034
1000
0.423643
423.643
2000
0.39881
797.62
5000
0.37982
1899.1
10000
0.362292
3622.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E4TU2006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 61 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.63 V @ 20 A |