
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5PH6006L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.907
2.907
10
2.43865
24.3865
100
1.972865
197.2865
500
1.753662
876.831
1000
1.50157
1501.57
2000
1.413894
2827.788
5000
1.356486
6782.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E5PH6006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 54 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 60 A |