
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5PX3012L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.325
3.325
10
2.7949
27.949
100
2.26081
226.081
500
2.009573
1004.7865
1000
1.720697
1720.697
2000
1.620225
3240.45
5000
1.554438
7772.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E5PX3012 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.15 V @ 30 A |