
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5TH0812-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.216
1.216
10
0.99275
9.9275
100
0.77235
77.235
500
0.654645
327.3225
1000
0.533273
533.273
2000
0.502018
1004.036
5000
0.478106
2390.53
10000
0.456048
4560.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E5TH0812 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 8 A |