
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5TH3012-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.59505
15.9505
100
1.269295
126.9295
500
1.074032
537.016
1000
0.911297
911.297
2000
0.865735
1731.47
5000
0.833188
4165.94
10000
0.8056
8056
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E5TH3012 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 58 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 30 A |