
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5TW1506FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220-2 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 15A TO220-2FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.17135
11.7135
100
0.910765
91.0765
500
0.77197
385.985
1000
0.628852
628.852
2000
0.591992
1183.984
5000
0.563806
2819.03
10000
0.537786
5377.86
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 21 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.8 V @ 15 A |