
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5TX1506FP-N3
Manufacturer:
Package:
TO-220-2 Full Pack
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 15A TO220-2FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3965
1.3965
10
1.14
11.4
100
0.88654
88.654
500
0.751488
375.744
1000
0.612161
612.161
2000
0.57628
1152.56
5000
0.548834
2744.17
10000
0.523507
5235.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-2 Full Pack |
| Reverse Recovery Time (trr) | 33 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.1 V @ 15 A |