
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-E5TX3012-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.60835
16.0835
100
1.279935
127.9935
500
1.083057
541.5285
1000
0.918954
918.954
2000
0.873002
1746.004
5000
0.84018
4200.9
10000
0.812374
8123.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | E5TX3012 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.3 V @ 30 A |