
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-EPU6006-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC Modified
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 60A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
2.30755
23.0755
100
1.86675
186.675
500
1.659365
829.6825
1000
1.42083
1420.83
2000
1.337866
2675.732
5000
1.283545
6417.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | EPU6006 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AC Modified |
| Reverse Recovery Time (trr) | 110 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 60 A |