
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-EPX6007L-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AD
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 650V 60A TO247AD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3155
3.3155
10
2.7873
27.873
100
2.25492
225.492
500
2.004348
1002.174
1000
1.716232
1716.232
2000
1.616016
3232.032
5000
1.5504
7752
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | EPX6007 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 42 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 30 µA @ 650 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.5 V @ 60 A |