
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-ETH1506S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.28155
12.8155
100
0.99902
99.902
500
0.825303
412.6515
1000
0.651548
651.548
2000
0.608114
1216.228
5000
0.577704
2888.52
10000
0.555988
5559.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | FRED Pt® |
| Package | Bulk |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | ETH1506 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 29 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.45 V @ 15 A |