
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA04SD60S-M3
Manufacturer:
Package:
D-PAK (TO-252AA)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 4A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5675
1.5675
10
1.406
14.06
100
1.130215
113.0215
500
0.928549
464.2745
1000
0.769376
769.376
2000
0.716319
1432.638
5000
0.689786
3448.93
10000
0.663252
6632.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | - |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA04 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | D-PAK (TO-252AA) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 4 A |