
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA08TB120S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.11625
11.1625
100
0.867825
86.7825
500
0.735604
367.802
1000
0.599222
599.222
2000
0.5641
1128.2
5000
0.537234
2686.17
10000
0.51244
5124.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA08 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 95 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 4.3 V @ 16 A |