
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA08TB60S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.77045
7.7045
100
0.533235
53.3235
500
0.44555
222.775
1000
0.379192
379.192
2000
0.337725
675.45
5000
0.319941
1599.705
10000
0.296248
2962.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA08 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.1 V @ 16 A |