
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA15PB60-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC Modified
Batch:
-
Description:
DIODE GP 600V 15A TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.092
5.092
10
4.5752
45.752
100
3.748415
374.8415
500
3.190955
1595.4775
1000
2.69117
2691.17
2000
2.556612
5113.224
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA15 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-247AC Modified |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 15 A |