
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA15TB60-1-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
0.96045
9.6045
100
0.747175
74.7175
500
0.633289
316.6445
1000
0.515888
515.888
2000
0.48565
971.3
5000
0.462517
2312.585
10000
0.44117
4411.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA15 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2 V @ 30 A |