
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-HFA16TB120S-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.109
2.109
10
1.7499
17.499
100
1.392795
139.2795
500
1.178513
589.2565
1000
0.999951
999.951
2000
0.949962
1899.924
5000
0.914242
4571.21
10000
0.883975
8839.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | HEXFRED® |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | HFA16 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 135 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20 µA @ 1200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 16A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 3.93 V @ 32 A |