
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBR1035-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.75145
7.5145
100
0.584345
58.4345
500
0.495292
247.646
1000
0.403465
403.465
2000
0.37982
759.64
5000
0.361732
1808.66
10000
0.34504
3450.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR1035 |
| Capacitance @ Vr, F | 600pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 35 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 20 A |