
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBR2545CT-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.52
1.52
10
1.24165
12.4165
100
0.96596
96.596
500
0.818767
409.3835
1000
0.666976
666.976
2000
0.627884
1255.768
5000
0.597978
2989.89
10000
0.57038
5703.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR2545 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820 mV @ 30 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A |