
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBR4060WT-N3
Manufacturer:
Package:
TO-247AC
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5245
3.5245
10
3.16445
31.6445
100
2.592455
259.2455
500
2.206945
1103.4725
1000
1.861278
1861.278
2000
1.768216
3536.432
5000
1.701735
8508.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR4060 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720 mV @ 20 A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 20A |