
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBR745-M3
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.67355
6.7355
100
0.524115
52.4115
500
0.44422
222.11
1000
0.361874
361.874
2000
0.34066
681.32
5000
0.324434
1622.17
10000
0.309462
3094.62
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBR745 |
| Capacitance @ Vr, F | 400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 45 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 7.5A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 15 A |