
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
VS-MBRB1635-M3
Manufacturer:
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 35V 16A TO263AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5485
1.5485
10
1.26445
12.6445
100
0.983535
98.3535
500
0.833625
416.8125
1000
0.679079
679.079
2000
0.639274
1278.548
5000
0.608836
3044.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MBRB1635 |
| Capacitance @ Vr, F | 1400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-263AB (D²PAK) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 35 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 16A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 630 mV @ 16 A |